30

marzec

Jak zabezpieczyć ładunek w trakcie transportu/spedycji?

Zanim towar zostanie przewieziony do miejsca docelowego, musi być odpowiednio zabezpieczony. Przemawiają za tym przede wszystkim względy bezpieczeństwa. Jest to również niezbędne z perspektywy przepisów prawa. Zbagatelizowanie wymogów może wiązać się bowiem z wieloma negatywnymi sankcjami. A więc jak zrobić to dobrze?

Metody zabezpieczania towaru przed transportem

W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie przygotowanie towaru. Przede wszystkim musi być odpowiednio zapakowany. W tym celu najczęściej stosuje się palety oraz kartony. Często dla zwiększenia efektywności są one dodatkowo owijane folią typu stretch. Taka forma sprawdza się w szczególności w tzw. transporcie drobnicowym. Potocznie zwana jest metodą wzajemnego blokowania.

Opisany powyżej sposób, mimo że jest najpopularniejszy, może nie sprawdzić się w niektórych przypadkach. Wówczas warto zdecydować się na wykorzystanie metody mocującej przy użyciu pasów, lin lub łańcuchów. Jest stosowana przykładowo w transporcie większych lub niestandardowych towarów.

Co grozi za nieodpowiednie zabezpieczenie ładunku?

Organem, który może kontrolować sposób zabezpieczenia towaru podczas przewozu, jest przede wszystkim Inspekcja Transportu Drogowego. Z pewnością zdecydowana większość przewoźników wie, jak bardzo dotkliwe kary finansowe wiążą się z negatywnym przejściem kontroli ITD. W najgorszym przypadku można spodziewać się kilku, a nawet i kilkunastu tysięcy złotych dodatkowych kosztów.

Podobnymi uprawnieniami dysponuje Policja. Funkcjonariusze sprawdzają sposób zabezpieczenia towaru na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym. W przypadku uchybień można spodziewać się bardzo wysokiego mandatu lub kary grzywny. Należy pamiętać, że nowy taryfikator punktów karnych bywa zatrważający.

WRÓĆ