04
marzec
Czym jest transport intermodalny?
Transport towarów może odbywać się na różne sposoby. Obecnie za najpopularniejszy uznaje się transport drogowy. Spedycja drogowa nie jest jednak pozbawiona wad. Niska efektywność na duże odległości, utrudniony przewóz ładunków o dużej masie i liczebności czy też wysoka emisyjność zanieczyszczeń to tylko niektóre z nich. Z ich powodu wiele nowoczesnych firm logistycznych szuka alternatywnych rozwiązań, które będą wydajniejsze, bardziej ekologiczne, ale i ekonomiczne. Większość z nich coraz chętniej stawia na transport intermodalny. Co to takiego?
Charakterystyka transportu intermodalnego
Transport intermodalny to metoda przewozu najczęściej zamkniętych w kontenerach towarów przy wykorzystaniu różnych gałęzi transportu, takich jak spedycja morska, drogowa oraz kolejowa. Taka forma logistyki łączy zróżnicowane środki transportu, od samochodów dostawczych i ciężarowych po kolej i okręty, w celu przemieszczania towarów z jednego miejsca do drugiego, zazwyczaj na duże odległości. Transport intermodalny jest regulowany przez umowy międzynarodowe i przepisy krajowe. Obecnie wykorzystywany jest przez wiele branż, w tym motoryzacyjną, chemiczną czy też spożywczą.
Jakie korzyści daje transport intermodalny?
Transport intermodalny oferuje wiele korzyści dla firm i konsumentów. Przede wszystkim usprawnia przewóz towarów. Dodatkowo, zmniejsza ilość paliwa używanego do transportu, co automatycznie redukuje emisję spalin. Co więcej, może nawet zmniejszyć czas potrzebny na przetransportowanie ładunków, dzięki czemu produkt szybciej dotrze do miejsca docelowego, a w konsekwencji tego trafi do klienta. Bez wątpienia sprawdza się zatem jako sposób na obniżenie kosztów transportu, poprawę wydajności firm logistycznych i zmniejszenie wpływu ich działalności na środowisko naturalne.