16

grudzień

Czym zajmują się agencje celne?

Czy agent celny to inaczej celnik? Czy w związku z tym agencję celną można łączyć z Urzędem Celnym? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części przygotowanego przez nas tekstu. Pewne jest natomiast, że agencje celne funkcjonują w ramach gałęzi gospodarki zajmującej się na przykład regulowaniem opłat celnych czy odprawami związanymi z przemieszczaniem towaru pomiędzy państwami na całym świecie.

Czy agencja celna jest tym samym, co Urząd Celno-Skarbowy?

Bardzo często agencja celna jest utożsamiana z Urzędem Celnym, a tak właściwie z Urzędem Celno-Skarbowym – czy słusznie? Choć opierają swoje działania na Kodeksie Celnym, to są to dwie odrębne instytucje. Oznacza to jednocześnie, że agent celny nie jest celnikiem, a więc funkcjonariuszem Urzędu Celno-Skarbowego. Agencja celna pośredniczy pomiędzy właścicielem przedsiębiorstwa a Urzędem, który zajmuje się przede wszystkim egzekucją należności celnych oraz zwalczaniem przestępstw celnych.

Jakie są zadania agencji celnej?

Obecnie agencje celne oferują swoim klientom znacznie szerszy pakiet usług niż dawniej. Do ich zadań nie należy już wyłącznie formalne przygotowywanie odpraw celnych. Nasza agencja celna w Warszawie działa w pełnym zakresie przewidzianym w Unijnym Kodeksie Celnym. Oznacza to, że realizujemy odprawy celne importowe i eksportowe oraz tranzyty (T1, T2L, T2) na terenie całego kraju, a także odprawy celne dla osób fizycznych. Ponadto wystawiamy dokumenty Eur.1, Świadectwa Pochodzenia oraz ATR, pozyskujemy Świadectwa Sanitarne i Kontroli Jakości Handlowej, przygotowujemy i wnosimy odwołania w imieniu naszych klientów od decyzji Organów Celnych i innych oraz wystawiamy deklaracje INTRASTAT. Jednocześnie jesteśmy firmą logistyczną zajmującą się transportem specjalistycznym.

WRÓĆ