19
maj
Jak wygląda transport towarów na platformach?
Firmy transportowe proponują coraz to nowe sposoby przewozów ładunków. Dotyczy to różnych form: lądowej, powietrznej czy wodnej, ale również pojazdów i akcesoriów do tego wykorzystywanych. Niektóre produkty wymagają jednak specjalnego traktowania i pakowania. Niezbędne mogą być platformy transportowe. Jak organizuje się przewóz za ich pomocą?
Transport na platformach – najważniejsze informacje
Usługi transportowe rozwijają się, dzięki czemu firmy i zakłady mogą korzystać z przewozu krajowego i międzynarodowego, nawet niecodziennych ładunków. Każdy jednak wymaga przygotowania i zabezpieczenia. Jedną z coraz bardziej popularnych form przewożenia towaru we wskazane przez zamawiającego miejsce staje się transport na platformach. To ciekawa opcja, która związana jest zazwyczaj z ładunkami ponadgabarytowymi.
Platformy transportowe mają dość specyficzną budowę, płaszczyzna, na której znajduje się ładunek, jest nadwoziem. Naczepa jest płaska, pozbawiona burt, co ułatwia lepszy i szybszy dostęp do przewożonych produktów. Taka konstrukcja znacznie przyspiesza również sam załadunek i rozładunek towaru.
Co przewozi się na takiej platformie?
Przeciętnie, naczepa typu platforma umożliwia umieszczenie na niej ładunku o szerokości około 2,5 metra. Może przewozić kontenery lub palety, które eliminują ryzyko przesuwania się przedmiotów, a przez to ich poobijania czy zarysowania. Specjalne ochraniacze między nimi dodatkowo zabezpieczą delikatniejsze artykuły ze szkła, antyki czy inne elementy, które mogłyby się powyginać lub połamać. Najczęściej na platformach przewożone są:
- samochody osobowe i busy,
- maszyny budowlane,
- maszyny rolnicze,
- łodzie,
- motory,
- drewno,
- materiały budowlane,
- długie artykuły metalowe, jak blachy, profile czy rury.
Takie ładunki wymagają mocnego i wytrzymałego przytwierdzenia do podłoża na przykład pasami. Powinny one być dostosowane do wagi przewożonych produktów. Czasami montuje się również dodatkowe belki, szyny czy konstrukcje łańcuchowe, używa się też plandek.